روی خط خبر

موضوع: ارز دیجیتال منبع: ایکس بلاکچین
امتیاز: 5 5

خبر " مارکت کپ یا ارزش بازار چیست و چه کاربردی دارد؟ از منبع ایکس بلاکچین " با موضوع CryptoNews-ارز دیجیتال در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۴ منتشر شد.

مارکت کپ یا ارزش بازار چیست و چه کاربردی دارد؟

[…]

نوشته مارکت کپ یا ارزش بازار چیست و چه کاربردی دارد؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

مارکت کپ چیست؟از آنجا که تعداد کوین در گردش رمزارزها یکسان نیست، برای اینکه بتوانیم قیاس بهتری میان سهم هر کدام از ارزهای دیجیتال از کل بازار کریپتو داشته باشیم، از شاخص مارکت کپ (Market Cap) یا ارزش بازار استفاده می کنیم که برابرست با قیمت لحظه ای یک کوین یا توکن ضرب در تعداد کوین های در گردش آن.به طور مثال عرضه در گردش بیت کوین هم اکنون ۱۸,۷۸۶,۴۱۲ BTC می باشد و قیمت هر BTC معادل ۴۶۷۰۰ است بنابراین پادشاه ارزهای دیجیتال در حال حاضر ارزش بازاری معادل ۸۷۶.۴۸ میلیارد دلار دارد.اندازه مارکت کپ هر چقدر زیادتر باشد آن دارایی نوسان قیمتی کمتر و در نتیجه ریسک پایین تری به همراه دارد چراکه برای تغییر قیمت به ورود و خروج سرمایه بیشتری نیاز است اما رمزارزهای با ارزش بازار کوچک، پتانسیل رشد بالاتر و ریسک بیشتری دارند بنابراین یک سبد سرمایه گذاری مناسب باید نسبت درستی از هر دو را در بر داشته باشد.افزایش یا کاهش مارکت کپ به معنی ورود یا خروج سرمایه به همان میزان نیست. مثلا وقتی می گوییم مارکت کپ یک ارز ۱۰۰ میلیون دلار افزایش یا کاهش پیدا کرده است به این معنی نیست که ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه جدید وارد بازار شده یا از مارکت خارج شده است.Fully Diluted Market Cap یا FDMC حاصل ضرب قیمت فعلی رمزارز در حداکثر عرضه آن است (نه عرضه در گردش فعلی) یعنی اگر فرض کنیم با قیمت فعلی تمام توکن های پروژه آزاد و در گردش باشند مارکت کپ چقدر خواهد بود.اختلاف فاحش میان MC (مارکت کپ ساده) و FDMC نشانه خوبی نیست و خطر افت قیمت به دلیل آزاد شدن توکن های جدید وجود دارد.به طور خاص برای پروژه های دیفای (DeFi) شاخص دیگری وجود دارد به نام Total Value Locked یا TVL، که برابر با مجموع ارزشی است که در یک پروتکل دیفای قفل شده است.

برچسب ها:

کریپتو هگزا سایت بازنشر خبری است و در قبال محتوای اخبار نشر شده هیچ مسولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار ارزهای رمزگذاری شده در حوزه CryptoNews-ارز دیجیتال، نشر خبر " مارکت کپ یا ارزش بازار چیست و چه کاربردی دارد؟ از منبع ایکس بلاکچین. "

اخبار گوناگون
× ×